Ako nakupovať zdroje?

 

▼Často kladené otázky k tejto téme nájdete na konci článku. ▼

 

Načo potrebujem napájací zdroj?

Napájací zdroj (trafo) sa zapája do elektrickej siete a mení 230V striedavé napätie na 12V jednosmerné napätie potrebné pre správne fungovanie LED pásov. Zapojenie je možné ako do elektrickej zásuvky, tak aj priamo na elektrický kábel.

V prípade, že LED pásy budú použité v aute, karavane a na podobných miestach, kde je prívod elektrickej energie zabezpečený 12V batériou, napájací zdroj nie je potrebný. LED pásy sa v tomto prípade zapájajú priamo, bez použitia napájacieho zdroja.

 

Druhy napájacích zdrojov:

INTERIÉROVÉ PLASTOVÉ

Napájacie zdroje v plastovom puzdre. Balenie obsahuje prívodný kábel pre zapojenie do elektrickej siete a výstupný kábel so štandardizovanou koncovkou.

Vhodné pre menej náročné LED osvetlenie do 80W, najčastejšie na osvetlenie kuchynskej linky, podsvietenie TV a rôzne dekoračné/dizajnové osvetlenia. 

Plastové zdroje LED.JPG

INTERIÉROVÉ PROFESIONÁLNE

Napájacie zdroje vhodné do ťažkých podmienok. Obal, tvorený dierkovaným plechom, zabezpečí výborné odvetrávanie. Zdroje obsahujú svorkovnicu, do ktorej sa zapája kabeláž.

Vhodné na akékoľvek LED osvetlenie v interiéri až do 250W, najčastejšie na osvetlenie sadrokartónových podhľadov, osvetlenie obchodných a iných priestorov, ... 

Interiérové profi zdroje LED.JPG

EXTERIÉROVÉ PROFESIONÁLNE

Napájacie zdroje vhodné do ťažkých podmienok. Ich krytie umožňuje použitie vo vlhkom prostredí a v exteriéroch. Obsahujú kratší prívodný a výstupný kábel (cca 20cm).

Vhodné na akékoľvek LED osvetlenie až do 150W, najčastejšie na osvetlenie kuchynskej linky a rôzne osvetlenie v exteriéri. 

Exteriérové profi zdroje LED.JPG

NA DIN LIŠTU

Napájacie zdroje priamo na DIN lištu do el.rozvádzačov. Majú kompaktné rozmery a obsahujú svorkovnicu pre zapojenie vodičov.

Výhodou je ľahký prístup v prípade servisu. 

Zdroje na DIN listu LED.JPG

Aký výkonný zdroj potrebujem?

V ponuke máme rôzne výkonné zdroje, napr. 12W, 60W, 150W a mnoho iných. Potrebný výkon získame vynásobením dĺžky LED pásu (v metroch) a príkonu (vo wattoch na 1 meter) a pridaním rezervy zhruba 20%.

 

Príklad:

Potrebujeme 6,2m LED pásu 3528 120LED/m, ktorý má príkon 7,2W/m. Vynásobíme 6,2 x 7,2 =  44,64 W („dĺžka pásu v metroch“ x „príkon vo wattoch“ sa rovná „príkon celého LED osvetlenia vo wattoch“). K výsledku pripočítame cca 20% rezervu, teda 44,64W + 20% = 54W.

Teraz sme sa dopracovali k finálnej hodnote. Zvolíme si napájací zdroj, ktorého výkon je rovný alebo vyšší ako 54W. V tomto prípade to bude 60W interiérový zdroj. Skutočný príkon nášho osvetlenia bude 44,64W.


Kalkulačka na výpočet výkonu napájacieho zdroja:ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Môžem zdroj umiestniť do kuchynskej skrinky?

Áno, môžete. Kľudne ho položte do rohu skrinky, aby nezavadzal.

Potrebujem zdroj s väčším výkonom.

Môžete použiť viac zdrojov, ktorých výkony sa sčítajú.

Potrebujem čo možno najmenší zdroj.

Najmenšie rozmery má 18W zdroj MeanWell, ktorý je aj vodeodolný a má rozmery 3 x 2,2 x 14 cm.

Obávam sa tepla, môžem zdroj položiť na drevo?

Áno, zdroj sa nezahrieva na vysoké teploty. Všetky naše zdroje sú spoľahlivé a majú ochranu proti preťaženiu a skratu.

Mám sadrokartónový strop. Kam dám zdroj?

Pokiaľ to rozmery umožňujú, napájací zdroj môžete položiť priamo do rampy. Väčšinou je však potrebné urobiť servisný otvor do sadrokartónu (z bočnej steny na málo viditeľnom mieste, stačí 5cm na výšku) a zdroj sa vloží dnu. Následne sa otvor uzatvorí.

Aký dlhý kábel má plastový zdroj?

40W, 60W a 80W plastové zdroje majú cca 80-100cm vstupný aj výstupný kábel.

 

Potrebujete poradiť? Neváhajte, sme tu pre Vás. Veľmi radi Vám pomôžeme.
Kontaktujte nás mailom info@lumo.sk, alebo telefonicky 0905 10 40 65.

Ako nakupovať LED? tipy a rady

Ako nakupovať LED pásy?Ako nakupovať LED žiarovky?Ako nakupovať profily?Ako nakupovať zdroje?