Dennodenne sa stretávame s otázkami ako vyriešiť osvetlenie pracovnej dosky v kuchyni pomocou LED pásu. Preto sme pre Vás pripravili zaujímavý foto návod.

Náš zákazník potreboval úsporné, moderné, dizajnovo atraktívne a hlavne intenzívne osvetlenie do svojej kuchyne. Taktiež mal požiadavku, aby sa dal LED pás stmievať podľa potreby a vyžadoval, aby bolo všetko skryté a bolo vidno iba samotný LED pás v hliníkovom profile. Keď bolo všetko dohodnuté, mohli sme sa pustiť do realizácie.

Prichytenie LED pásu o spodnú časť kuchynských skriniek je riešené pomocou obojstrannej pásky určenej na prilepenie LED profilu. Na obrázku je vidno pásku, ktorá je nalepená z opačnej strany profilu. Pripevnenie je možné aj inými spôsobmi, napr. montážnym lepidlom (napr. zn. Mamut – najčastejšie používané riešenie), prípadne priskrutkovaním. Hliníkový profil a difúzor (krycia lišta) sú upravené na požadovanú dĺžku.

Napájací zdroj je napojený priamo na elektrický kábel nachádzajúci sa za kuchynskými spotrebičmi. Zo zdroja vychádza 2-žilový kábel (plus a mínus), ktorý je napojený na mikrostmievač a ten priamo na LED pás. Stmievač a LED pás môžu byť zapojené ešte o pár milimetrov tesnejšie pri sebe, avšak my sme chceli, aby bolo vidno, že sa jedná o 2 komponenty.

Následne je LED pás nalepený do hliníkového profilu. Každý LED pás sa dá skracovať po 2,5 - 10 cm, použitý pás sa dá skracovať po každých 5 cm. Každý LED pás je samolepiaci, zo zadnej strany má 3M lepiacu pásku. Mikrostmievač je s profilom prepojený prostredníctvom nerezovej skrutky (dodáva sa k stmievaču).

LED pás je pripevnený k spodnej časti kuchynských skriniek. Na obrázku vidno svietiť indikátor pripojenia napájacieho napätia - táto kontrolka sa dá jednoducho deaktivovať. LED pás nesvieti, je vypnutý. V tomto stave je vidno, že dokonale zapadá do dizajnu kuchyne.

LED pás bol zapnutý dotykom na ktorékoľvek miesto na hliníkovom profile. Kuchynská linka je podsvietená intenzívne, presne podľa požiadaviek zákazníka.

Intenzita svetla sa dá jednoducho nastavovať dlhším dotykom na hliníkový profil. Plynulo sa dá zvyšovať a znižovať. Majiteľ necháva cez noc LED pás zapnutý na najnižšom jase (kedy je spotreba takmer zanedbateľná) a naopak pri práci v kuchyni využíva plný jas, alebo si ho nastaví podľa potreby.

Celkový pohľad na pracovnú dosku počas dňa pri zapnutom LED páse.